Příčné flétny
Přestože se příčná flétna vyrábí výhradně z kovu, řadí se mezi dřevěné dechové nástroje. Do Evropy dorazily příčné flétny z Asie ve 12. století a od té doby prošly velkým vývojem. Zlom příčné flétny zažily v roce 1832, kdy Theobald Böhm zvětšil tónové otvory i mezery mezi nimi podle akustických měřítek.
Vyberte si v e-shopu
Tím tedy nešlo obsáhnout flétnu prstokladem, proto tento výborný mnichovský flétnista vynalezl princip prstencových pák a klapek, aby mohly být zakryté i vzdálenější otvory.
Další vylepšení přišlo v roce 1847 Dr. K. E. Schafhäutelem, který nahradil kónické vrtání za válcovité, čímž získala příčná flétna plnější tón.
Podle čeho vybrat příčnou flétnu
- konstrukce klapek - vybírat můžete s otevřených či uzavřených otvorů, které jsou jednodušší na ovládání a vhodnější pro začátečníky
- materiál - flétny jsou vyrobené z různých kovů (postříbřené, stříbrné, zlaté)
- cena - základní příčnou flétnu lze pořídit již od 5 000 Kč, cena roste s kvalitou a zpracováním
Péče a následná údržba o příčnou flétnu
Jak již bylo zmíněno výše, příčné flétny jsou z kovu, proto počítejte s tím, že když se flétna užíváním zahřeje, její ladění stoupne. Proto flétnu nevystavujte výrazným rozdílným teplotám, mrazu a také prašnému prostředí. Po přehrávce nástroj očistěte pomocí vytěráku a nechte jej vyschnout. Pro údržbu povrchu používejte vhodné prostředky a před hraním si umyjte ruce, abyste předešli vzniku otisků na lesklém povrchu.
Příčné flétny značky Azumi, Jupiter, Trevor James, Nuvo a další
Vybíráme pro vás příčné flétny z celého světa. V nabídce jsou zastoupeny čtyři značky, a to pro děti i dospělé vhodné Nuvo, oblíbený Trevor James a profesionály vyhledávaný Jupiter či Azumi. Rádi vám s výběrem i údržbou poradíme.
Všechny flétny, které od nás odcházejí, osobně kontroluje zkušená pedagožka z oboru příčné a zobcové flétny. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.
Vyberte si v e-shopu