home > Nabízíme > Příčné flétny

Příčné flétny

Přestože se příčná flétna vyrábí výhradně z kovu, řadí se mezi dřevěné dechové nástroje. Do Evropy dorazily příčné flétny z Asie ve 12. století a od té doby prošly velkým vývojem. Zlom příčné flétny zažily v roce 1832, kdy Theobald Böhm zvětšil tónové otvory i mezery mezi nimi podle akustických měřítek.

Vyberte si v e-shopu

Tím tedy nešlo obsáhnout flétnu prstokladem, proto tento výborný mnichovský flétnista vynalezl princip prstencových pák a klapek, aby mohly být zakryté i vzdálenější otvory.

Další vylepšení přišlo v roce 1847 Dr. K. E. Schafhäutelem, který nahradil kónické vrtání za válcovité, čímž získala příčná flétna plnější tón.

příčná flétna

 

Příčná flétna pro začátečníky

Pokud se chcete naučit hrát na příčnou flétnu, rádi vám poradíme s výběrem hudebního nástroje i not. Pro začátečníky jsou lepší příčné flétny se zavřenými klapkami. Z vlastních zkušeností můžeme pro začátečníky doporučit například příčnou flétnu Student Flute značky Nuvo, příčné flétny řady TJ10x značky Trevor James či pro děti příčnou flétnu JUPITER JFL700UD, JUPITER JFL700WD, JUPITER JFL700WE.

Podle čeho vybrat příčnou flétnu

  • konstrukce klapek - vybírat můžete s otevřených či uzavřených otvorů, které jsou jednodušší na ovládání a vhodnější pro začátečníky
  • materiál - flétny jsou vyrobené z různých kovů (postříbřené, stříbrné, zlaté)
  • cena - základní příčnou flétnu lze pořídit již od 5 000 Kč, cena roste s kvalitou a zpracováním
 

Péče a následná údržba o příčnou flétnu

Jak již bylo zmíněno výše, příčné flétny jsou z kovu, proto počítejte s tím, že když se flétna užíváním zahřeje, její ladění stoupne. Proto flétnu nevystavujte výrazným rozdílným teplotám, mrazu a také prašnému prostředí. Po přehrávce nástroj očistěte pomocí vytěráku a nechte jej vyschnout. Pro údržbu povrchu používejte vhodné prostředky a před hraním si umyjte ruce, abyste předešli vzniku otisků na lesklém povrchu.

Příčné flétny značky Azumi, Jupiter, Trevor James, Nuvo a další

Vybíráme pro vás příčné flétny z celého světa. V nabídce jsou zastoupeny čtyři značky, a to pro děti i dospělé vhodné Nuvo, oblíbený Trevor James a profesionály vyhledávaný Jupiter či Azumi. Rádi vám s výběrem i údržbou poradíme.

Všechny flétny, které od nás odcházejí, osobně kontroluje zkušená pedagožka z oboru příčné a zobcové flétny. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Vyberte si v e-shopu

Kategorie
Kategorie
1